Силові види

0itcWeXrO3EНа сьогоднішній день в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини силові види спорту є досить популярними серед чоловіків та жінок різного віку.

2v-0GGtQ3ekЗавдяки співпраці адміністрації університету та факультету фізичного виховання у 2007 році було створено матеріально-технічну базу для навчально-тренувального процесу таких силових видів спорту: важка атлетика, пауерліфтинг, атлетизм, гирьовий спорт, багатоповторний жим та армрестлінг.

Витоки виникнення силових видів спорту можна знайти у Стародавній Греції. Уже в ті часи люди відстоювали ідеї гармонії тіла й духу, віддаючи перевагу естетичному вихованню. Давньогрецькі скульптори розробляли канони краси, що будувалися на оптимальних пропорціях людини.

Фахівці, які розробляли методи збільшення сили й формування гарних м’язів, уже на той час мали своїх послідовників. В. Ф. Краєвський розробив оригінальну систему “тілобудови” й розвитку сили, О. К. Анохін – автор системи гантельної гімнастики. Олександр Засс розробив методику ізометричного тренування у поєднанні з динамічними вправами та винайшов пружний кистьовий динамометр. Засс дивував глядачів своїми силовими номерами – ловив руками 90 – кілограмове ядро, що вилітало із циркової пушки на відстань 8 м, носив по арені коня, розривав пальцями ланцюги.

Кожен із цих видів має свою специфіку. Заняття цими видами спорту сприяють прояву максимальних силових зусиль людини за рахунок здоровя, підвищеної працездатності, та активної мязової маси.

Значного поширення ХІХ і ХХ столітті в Укріїні та Росії набула важка атлетика. На той час Київське атлетичне товариство виховало прекрасних спортсменів світу. У 1933 Георгій Попов перший з українських важкоатлетів встановив найвище світове досягнення у ривку – йому було присвоєно почесне звання «Заслуженого майстра спорту СРСР».

У 1952 р. важкоатлети СРСР взяли участь в Іграх ХV Олімпіади, де завоювали 3 золоті, 3 срібні та 1 бронзові медалі.

Серед українських важкоатлетів призерами Олімпійських ігор є: В.Бєляєв, О. Первій, Т. Таймазов, Д. Готфрід.

ХІХ та ХХ століття у Європі почав розвиватися «культуризм». Його засновником можна вважати Фредрика Мюллера.

Ті хто займаються культуризмом, ставлять собі за мету побудувати гарно розвинутої мязової маси та та виділення рельефу.У 1969р. в Запоріжжі було відкрито перший клуб культуризму Л.Жаботинським. У 1988р. збірна команда України виборола І місце на чемпіонаті СРСР.

Пауерліфтинг (від англ. powerlifting : Power – сила, і lift – піднімати) –силовий вид спорту, суть якого полягає в подоланні ваги максимально важкого обтяження.

Пауерліфтинг також називають силовим триборством. Пов’язано це з тим, що в якості змагальних дисциплін у нього входять три вправи: присідання зі штангою на плечах, жим штанги лежачи на горизонтальній лаві і тяга штанги – які в сумі і визначають кваліфікацію спортсмена.

У пауерліфтингу, на відміну від бодібілдингу, важливі силові показники, а не краса тіла.

В Україні пауерліфтинг порівняно молодий вид спорту, але його популярність зростає з кожним роком. 1964 рік – це рік зародження пауерліфтингу, але датою народження українського пауерліфтингу можна вважати 13-14 лютого 1988 рік, коли були проведені перші офіційні республіканські змагання з пауєрліфтингу у м. Вінниці, в яких взяли участь спортсмени з 17 міст України. Одним з видатних пауерліфтерів Україні є Віктор Налейкін – дворазовий чемпіон світу, 7-и кратний чемпіон Європи, заслужений майстер спорту, який виступав у ваговій категорії до 125 кг. 

GyfjXgsS6XAДопоміжним засобом підготовки спортсменів у важкій атлетиці, культуризмі та пауерліфтингу був гирьовий спорт. Новітня історія гирьового спорту в Україні починається в 1960-х роках. 1970 в Україні затверджуються перші правила змагань, до яких увійшли три вправи (триборство) – жим гирі кожною рукою, поштовх двох гир від грудей і ривок одною рукою.

AbPu-zsjPw8Залежно від рангу, змагання проводяться з гирями 16, 24 і 32 кг. Враховуючи зростаючу популярність і доступність змагань з гирями, в Україні 1974 вперше введено почесне спортивне звання «Майстер спорту з гирьового спорту».

imImsZRixIk

Армрестлінг – настільна боротьба однією рукою, де учасники змагання ставлять лікті на стіл, зчіплюють руки і намагаються пересилити один одного і тим самим покласти руку суперника на поверхню столу. Армрестлінг є широко популярним видом спорту, за яким проводяться чемпіонати світу, змагання різних країн і регіонів. Цей вид спорту народився півстоліття тому в американському барі. Втім, якщо копнути глибше історію будь-якого виду спорту, то коріння у більшості з них будуть дуже несподівані. Армрестлінг не потребує якоїсь особливої екіпіровки, головне, що потрібно – це сила, спритність і витривалість – якості, властиві будь-якому справжньому чоловікові.

Слово «армрестлінг» походить від злиття двох англійських слів «arm» і «wrestling»; arm – рука, а wrestle, wrestling – запекла боротьба. Армрестлінг є вид спортивної боротьби – поєдинок на руках, що проводиться за певними правилами на спеціальних столах. Починаючи з 1997 року, армрестлінг стали називати армспортом, а армрестлерів армборцями.

3qHrcyXcBjk

siqTaz7mdBwБагатоповторний жим – жим штанги лежачи фіксованої (власної) ваги на макимальну кількість повторень.

В змаганнях власної ваги кожний атлет на максимальну кількість повторень вижимає вагу штанги рівну власній вазі, яка повинна бути кратна 2,5, в разі, якщо вага атлета не кратна 2,5, то вага штанги округлюється в більшу сторону, і встановлюється кратною 2,5. Атлети діляться на категорії відносно власної ваги, і той атлет, який в своїй ваговій категорії вижме найбільшу кількість повторень зі штангою стає переможцем. Якщо кількість виконаних повторень атлетом менша 10 (десяти) – дана спроба вважається не зарахованою. Жінки жмуть штангу рівну половині власної ваги.

В змаганнях фіксованої ваги спортсмену надається можливість вибору ваги штанги (номінації) для виконання вправи. Атлети діляться на номінації (відповідно до ваги штанги та вікової групи), і той атлет, який в своїй номінації отримає найбільший коефіцієнт атлетизму стає переможцем. Якщо коефіцієнт атлетизму у підсумку після виконаної спортсменом вправи менший 3 розряду класифікаційної таблиці то дана спроба вважається не зарахованою. Коефіцієнт атлетизму розраховується за формулою: піднятий тоннаж (вага штанги помножується на кількість зарахованих повторень) ділиться на власну вагу.

Студенти нашого ВНЗ регулярно беруть участь у регіональних та всеукраїнських змаганнях з важкої атлетики, армспорту, гирьового спорту, пауерліфтингу, культуризму, багато повторного жиму займаючи призові місця завдяки чому підвищується рейтинг університету серед вищих навчальних закладів України.

З 2010 року в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини стало традицією проводити відкритий чемпіонат з армрестлінгу та багатоповторногого жиму лежачи. Кожен рік ці змагання набувають популярності. У 2012 році в цих видах спорту прийняло участь понад 100 спортсменів з різних регіонів України, серед яких наші студенти показали найкращі результати і стали переможцями змагань.

У силових видах спорту наші студенти досягли таких результатів: Мангіян Андранік кандидат в майстри спорту з багато повторного жиму; Вієцький Олексій кандидат в майстри спорту України з пауерліфтингу;

Ромашин Роман кандидат в майстри спорту з багато повторного жиму, Легін Олег кандидат в майстри спорту з багато повторного жиму,   Брижатий Роман І спортивний розряд з важкої атлеики; Окуньовський Андрій І спортивний розряд з важкої атлеики; Пустовіт Анатолій майстер спорту України з гирьового спорту; Хмільовий Валентин майстер спорту України з гирьового спорту, та кандидат в майстри спорту з багато повторного жиму, Марчак Вадим майстер спорту України з гирьового спорту, Жовноватнюк Роман переможець кубків України з армрестлінгу серед ВНЗ; Ільченко Сергій Сергійович тренер викладач, майстер спорту України міжнародного класу.

Залишити відповідь